Jakie zabiegi powstrzymują próchnicę?

Warto regularnie odwiedzać dentystę nie tylko po to, aby leczyć pojawiające się ubytki, zanim zaczną poważnie zagrażać naszym zębom, sięgając coraz głębiej, powodując ból i inne kłopoty. Możemy także skorzystać z gabinecie z zabiegów, które ułatwiają zachowanie zdrowych zębów.

Każdy z nas wie już dzisiaj, że higiena jamy ustnej to podstawa, a lenistwo w tym zakresie zdecydowanie się nie opłaca. Nie tylko pasta i szczotka, ale także i zdrowa dieta to nasze nawyki konieczne dla zachowania pięknego uśmiechu przez lata. Jednak nie zawsze domowa higiena pozwoli usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Na linii dziąseł w trudno dostępnych miejscach między zębami czy w bruzdach na powierzchniach trzonowców gromadzi się płytka bakteryjna, z czasem przekształcająca się w twardszy i trudniejszy do usunięcia kamień nazębny. Jego dokładne usunięcie możliwe jest w gabinecie dentystycznym. Warto poddać się takiemu profesjonalnemu czyszczeniu zębów zależnie od potrzeb raz w roku lub częściej. To, czy zabieg jest nam już potrzebny podczas wizyty kontrolnej oceni nasz stomatolog. Koszalin dysponuje wieloma gabinetami {tutaj: Koszalin na dentysta-stomatolog.com}, a więc stała profilaktyka i kontrole nie powinny być dla nikogo problemem

Dentysta zaproponować nam może również zabiegi, które wzmacniają zęby i ograniczają przyleganie do nich chorobotwórczych bakterii. Na pewno taką procedurą, o której warto pomyśleć już przy pierwszych zębach stałych u dzieci, a następnie powtarzać w ciągu życia, jest lakowanie. Wykonuje się je na zębach trzonowych, pokrywając ich bruzdy – najbardziej podatne na próchnicę, trudne do oczyszczenia miejsca – specjalną twardą powłoką, która nie dopuszcza do gromadzenia się w nich bakterii i resztek jedzenia. Ważne jest, że zabieg ten przeprowadzony musi być na zębach zdrowych, a więc pomyśleć należy o nim wcześnie i na bieżąco dbać stale o higienę.

W każdym wieku, dostosowanymi do dzieci lub do dorosłych metodami i preparatami dostępna jest fluoryzacja, która wzmacnia szkliwo i czyni je bardziej odpornym, remineralizując początkową, powierzchniową próchnicę. U dorosłych i starszej młodzieży stosuje się lakierowanie specjalnymi preparatami z fluorem, które pozostają na zębach do wchłonięcia się w szkliwo i wbudowania w nie przez kilka godzin.

Wyszukując hasło 'dentysta Koszalin' z pewnością znajdziemy gabinety blisko naszego miejsca zamieszkania, pozwalające zadbać o profilaktykę próchnicy i właściwe leczenie.

1 Comment

  1. Oliwia says: Odpowiedz

    Przede wszystkim zdrowa dieta i codzienne higiena

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>