osłony do maszyn
Azja Technologie,Usługi dla firm Osłony do maszyn poprawiające bezpieczeństwo

Osłony do maszyn poprawiające bezpieczeństwo

| | 0 Comments| 13:12
osłony do maszyn

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Bezpieczeństwo pracowników, to jeden z aspektów funkcjonowania każdego zakładu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy produkuje worki próżniowe czy elementy stalowe. Wiele wypadków przy pracy wynika z niewłaściwego zabezpieczenia maszyn. Prowadzi to do poważnych urazów, a nawet tragicznych w skutkach zdarzeń. Odpowiednie osłony do maszyn stanowią skuteczny sposób na minimalizację ryzyka.

Osłony harmonijkowe, to specjalne elementy konstrukcyjne. Mają na celu zapobieganie kontaktowi pracownika z ruchomymi częściami urządzenia. Osłony powstają z trwałych materiałów. Najczęściej jest to stal, aluminium oraz specjalne tworzywa sztuczne. Zabezpieczania są dostosowane do specyfiki danej maszyny. Dzięki nim możliwe jest skuteczne ograniczenie dostępu do niebezpiecznych stref. W konsekwencji maleje ryzyko wypadków.

Nowoczesne osłony do siłowników chronią przed obrażeniami. Przyczyniają się również do poprawy ergonomii pracy. Wiele z nich jest projektowanych z myślą o łatwym demontażu. Możliwe jest więc szybkie przeprowadzanie konserwacji i napraw maszyny.

Osłony do maszyn w różnych rodzajach

Istnieje wiele rodzajów osłon do maszyn. Ich wybór zależy jednak od specyfiki danego zakładu i rodzaju urządzeń. Stałe osłony do siłowników, to jedne z najczęściej stosowanych zabezpieczeń. Montuje się je na stałe w miejscach, gdzie kontakt z ruchomymi częściami jest nieunikniony. Osłony ruchome i przesuwne pozwalają natomiast na elastyczne dostosowanie zabezpieczenia do różnych trybów pracy maszyny. Najczęściej mają postać harmonijki. Stąd też nazwa osłony harmonijkowe.

Osłony przezroczyste umożliwiają pracownikowi obserwację pracy maszyny bez ryzyka kontaktu z niebezpiecznymi elementami. Do ich produkcji służy najczęściej poliwęglan. W wielu nowoczesnych zakładach stosuje się także osłony wyposażone w systemy blokujące. Automatycznie zatrzymują pracę maszyny w momencie otwarcia zabezpieczenia.

Korzyści z zastosowania osłon do maszyn

Inwestycja w odpowiednie osłony do maszyn przynosi wiele korzyści zarówno pracowników i dla pracodawcy. Znacząco zmniejsza się liczba wypadków przy pracy. Przekłada się to na niższe koszty absencji pracowników. Poprawa standardów bezpieczeństwa wpływa również na efektywność pracy. Pracownicy czują się pewniej. Skupiają się na wykonywaniu swoich obowiązków bez obaw o własne zdrowie.

Nie bez znaczenia są również regulacje prawne, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń w miejscach pracy. Wdrożenie odpowiednich osłon do maszyn jest konieczne dla spełnienia norm BHP. W doborze odpowiednich systemów pomoże producent osłon harmonijkowych. Często może wykonać zabezpieczenia dopasowane do konkretnej maszyny.

Podobne posty